Typy kostki granitowej i ich różnorodne zastosowanie
244
post-template-default,single,single-post,postid-244,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Rodzaje kostki granitowej

Trudno wyobrazić sobie inny, tak niezawodny materiał do wyłożenia nawierzchni zewnętrznych, jak kostka granitowa. Ten budulec od lat cieszy się dużą popularnością, a to za sprawą swoich wyjątkowych właściwości funkcjonalnych i estetycznych. Wyróżniamy kilka rodzajów kostki, z których każdy może cechować się nieco innymi parametrami i zastosowaniem.

Czym jest kostka granitowa?

Granit jest głębinową, kwaśną skałą magmową o strukturze jawnokrystalicznej. Cechuje go bardzo duża wytrzymałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, obciążenia czy wahania temperatur. Dzięki tym parametrom kostka granitowa jest chętnie wykorzystywana do tworzenia alejek, ścieżek, podjazdów i tym podobnych. Z tego względu, kostka wykonana z granitu znajduje swoje zastosowanie w gospodarstwie domowym i przestrzeni miejskiej. 

Typy kostki granitowej i ich właściwości

  • Kostka szara – jest jednym z najbardziej pospolitych typów. Najczęściej spotykamy wzory gruboziarniste, rzadziej drobnoziarniste. Jej jednolity kolor sprawia, że sprawdza się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych projektach. 
  • Kostka szaro-ruda – jest również stosunkowo łatwo dostępna. Jej charakterystyczne, rudawe zabarwienie stanowi o mniejszej uniwersalności, ale doskonale komponuje się z elementami o podobnej kolorystyce. Dobrze sprawdza się w pracach na stosunkowo dużych powierzchniach.
  • Kostka czerwona/ruda – tzw. kostka VANGA (importowana ze Szwecji). Jest to materiał o bardziej jednolitym kolorze. Pozwala stworzyć kontrast, dzięki czemu można pokusić się o stworzenie kompozycji z innymi rodzajami. Występuje przeważnie w formie gruboziarnistej. 
  • Kostka żółta i szaro-żółta – ze względu na swoje interesujące zabarwienie pozwalają na niebanalne urządzenie alejek i podjazdów. Kostka żółto-szara jest częściej spotykana, dzięki czemu jej ceny są zbliżone do cen kostki rudej. Żółta natomiast jest materiałem rzadkim w naszym kraju, stąd też cennik idzie w górę.
  • Kostka czarna – jest szlachetnym typem kostki. Nazywana kostką SZWED ze względu na to, że jest importowana ze Szwecji. Idealnie wpasowuje się w nowoczesne kompozycje, sprawiając wrażenie luksusu. Jej ceny mogą być wyższe, ponadto wymaga szczególnej uwagi i umiejętności podczas obróbki i układania. 
Wróć na bloga